תוכנית חשמל

סוֹף מַעֲשֶׂה בְּמַחְשָׁבָה תְּחִלָּה = כָּל מַה שֶּׁנַּעֲשָׂה, מְחֻשָּׁב וּמְתֻכְנָן מֵראשׁ, אֵין מִקְרִיּוּת (מילון ניבים עיבריים)

עריכת תכנית חשמל ותקשורת על ידי מתכנן חשמל המורשה לכך, תבטיח עמידה בחוק החשמל ובתקנים, התאמה לדרישות הלקוח וחלוקת עומסים נכונה, כל אלה יחד יבטיחו פעולה בטוחה לאורך זמן של מערכות החשמל והתקשורת.

תוכנית חשמללפני שמתכנן החשמל ניגש לביצוע תכנית חשמל, עליו להתייחס להרגלים של הלקוח, מתי ואיזה ציוד צריך לעבוד בו זמנית, מיקום הציוד, מה שימוש המתקן המתוכנן (מגורים, משרד, חנות, מפעל וכד’) והספק המכשירים. לפי כל אלה ייקבע גודל החיבור הנדרש לעבודה תקינה ורציפה.

תכנית החשמל תכלול את מיקום וגובה שקעי החשמל ומפסקי החשמל של כל הצרכנים (תאורה, תריסים, דוד, תנור חימום, מיזוג…), חלוקה למעגלים לפי חוק החשמל והצרכים בפועל, תכנית מערכת ההארקה, תכנית לוחות חשמל, הגדרות ביצועיות לחשמלאי ובנוסף כל פרט שיימצא חשוב ונדרש להעברת המידע.

תכנית מנ”מ – מתח נמוך מאוד תכלול את מיקום שקעי בטלפון, רשת מחשבים, כבלים, רמקולים, הזעקות, גילוי אש ועוד… לפי חלוקה למעגלים. גם בתכנית זו יימסרו הגדרות ביצועיות.

על מנת להעביר את דרישות הלקוח, בהתאמה לחוק החשמל ולתקנים הלכה למעשה, אל אנשי המקצוע המבצעים את הדרישות, יש צורך בהסבר מפורט ומעמיק שיענה על שאלות כל אחד מבעלי המקצוע. (חשמלאי, הזעקה, כבלים, מצלמות…) בצורה ברורה וללא אי הבנות.

לאחר קבלת כל המידע והדרישות מהלקוח וקבלת פרטים ממעצב פנים/אדריכל, יותאמו הדרישות לעמידה בחוק החשמל והתקנים.

בנוסף לתכנית החשמל ועל מנת לא להשאיר פרטים לא ברורים או כאלו שניתן לפרשם ביותר מדרך אחת, יועבר מפרט לעבודה שבו יוגדרו כל הפרטים שאינם מופיעים בתכנית: סוג אביזרים, סוג הלוח, סוג אביזרי הלוח, סוג וקוטר הצינורות, סוגי ושטח חתך כבלים, סוגי ושטח חתך מוליכים, סוג כבלי תקשורת, גופי תאורה, בדיקת המתקן… ופרטים נוספים לפי העניין והצורך הנובעים מתכנית החשמל והמנ”מ.

בסיום עריכת תכנית החשמל ואישורה על ידי הלקוח, יוציא מתכנן החשמל מתכנית החשמל והתקשורת כתב כמויות בו מופיעות כל העבודות הנדרשות לביצוע הפרויקט והכמויות הנדרשות לשם כך, כך שניתן בקלות לקבל מספר הצעות מחיר, כשלכולם ברור מה הצעה זו כוללת וללא אי הבנות או אי הסכמות בהמשך העבודה.

חסכון בתכנית חשמל המבוצעת לפי חוק החשמל והתקנים עשוי לעלות ביוקר רב הרבה יותר מעלות התכנון.