תכנון והנדסת חשמל

כמו בכל תחום וגם בהנדסת חשמל, השקעה בתכנון וביצוע תכנון חשמל בצורה מקצועית וטובה מאפשרת יעילות ביצוע גבוהה יותר, המתבטאת הן בחסכון בזמן והן ביכולת לחסוך לא מעט הוצאות בהמשך הדרך.

מיותר לציין שחשמל והנדסת חשמל הוא אחד מהתחומים הדורשים דגש מיוחד על בטיחות ומניעת סיכון לחיי האנשים הבאים במגע עם המערכות החשמליות, דגש הבא לידי ביטוי בתכנון נכון של מערכת החשמל.

בנוסף לכך, עם ההתפתחות הרבה שחלה בתחום מערכות החשמל ואיתן גם מערכות התקשורת, חשיבות תכנון מערכת החשמל עולה עוד יותר כדי לאפשר התאמתה לצרכים המתקדמים של הבית או המשרד.

תכנון חשמל בבתים או במשרדים אמורה להוות חלק בלתי נפרד מתוכנית האדריכל ו/או מעצב הפנים המתכנן שיפוץ או בניה חדשה ויכולה להיעשות גם בלי קשר לכך במקרים שרוצים לבצע שיפוץ או שינוי כלשהוא הדורש גם שינוי במערכת החשמל.

תכנית החשמל כוללת ברמה הבסיסית את מיקומי כל נקודות החשמל והתאורה ואת כמותם. בדרך כלל נהוג לשלב בתוכנית החשמל גם את מיקומי נקודות התקשורת ביניהם הטלפון והטלוויזיה. מעבר לכך התוכנית תכלול את לוחות החשמל הנדרשים בצורה מפורטת כולל מיקומם.

מתכנן החשמל לוקח בחשבון גם את הרגלי צריכת החשמל הן הקיימים והן העתידיים ובהתאם קובע גם את גודל החיבור הנדרש מחברת החשמל. תכנון לא נכון של עומס צריכת החשמל הצפוי בבית יכול ליצור בעיות בשימוש השוטף בחשמל, לגרום לבלאי מיותר ואף עלול להיות לא בטיחותי.הנדסת חשמל מתאימה תמנע מצב זה.

בניית תוכנית החשמל נעשית בשיתוף עם בעלי הנכס ותוך הבנת צרכיהם, דרישותיהם והעדפותיהם על מנת להביא אותם לידי ביטוי בתוכנית החשמל וכמובן כל זה נעשה בתיאום עם האדריכל או מעצב הפנים המתכנן. יש לקחת בחשבון נושאים כמו סוג תאורה מועדף, ריהוט ומיקומו ברמת כל חדש כמו כן, מכשירים חשמליים שיופעלו בכל אזור, רצוי בתכנון מראש להתחשב גם בשינויים עתידיים והרחבות שייתכן ויקרו. בנקודה זו ניסיון של מתכנן החשמל (מהנדס חשמל) יכול להוות נקודת מפתח לתכנון הרואה את העתיד.

מעבר לכך תוכנית החשמל נבנית בכפוף לכל החוקים והתקנות בתחום החשמל ומביאה אותם לידי ביטוי בתוכנית. לכן חשוב שתכנון זה ייעשה על ידי בעל מקצוע מוסמך מתחום הנדסת החשמל כלומר הנדסאי חשמל או מהנדס חשמל. כמובן, שנדרש שמבצע העבודה בפועל גם הוא יהיה בעל רישיון חשמלאי מתאים.

בהגיענו לשלב הביצוע, חשוב לשלב צד של פיקוח על עבודות החשמל ובכלל. פיקוח חשמל חשוב שיעשה על ידי בעל מקצוע שמיומן לנושא שאמור להבטיח שהעבודה תיעשה בדיוק לפי התוכנית ומעבר לכך, שהמוצרים והחומרים בהם ישתמשו עומדים בתקנים הנדרשים. כפי שכבר נאמר, בטיחות היא חלק חשוב בנושא תכנון מערכת החשמל ויותר מכך בביצוע.

נקודות שכדאי לשים לב אליהן בהגדרת הצרכים שלכם לתוכנית החשמל

 1. נקודות לטלוויזיה, טלפון ואינטרקום- מומלץ לשלב בכל חדר ולקחת בחשבון שינויים עתידיים בצרכי הדיירים. לבצע שינוי/תוספת מאוחר יותר כרוך בחציבה בקירות ושיפוץ לאחר מכן. חבל !
 2. חדרי שינה- מומלץ לתכנן שקעים בסמיכות למיטות השינה, כדאי לשלב לצד כל מיטה מפסק מחליף לתאורה שאפשר להגיע אליו מהמיטה.
 3. מחשבים וציוד נלווה להם- לקחת בחשבון בכל חדר שיופעל בו מחשב את מיקומו ולמקם שקעים ונקודת תקשורת בהתאם. בייחוד בחדרי ילדים וחדרי עבודה.
 4. שולחן איפור- לקחת בחשבון תאורה מתאימה, שקע חשמל למייבש שיער וכד’..
 5. אמבטיה- מכשיר חימום על הקיר, הכנה לג’אקוזי, שקע למכונת גילוח/ מייבש שיער מוגן מים.
 6. מטבח- מומלץ ולחלק מהמכשירים אף נדרש,לשלב הרבה שקעים ולפזרם במטבח וביחוד במיקומים ידועים של מכשירים חשמליים כמו תנור, טוסטר-אובן, מיקרוגל, מקרר, מדיח, קומקום, מיקסר/מעבד מזון וכד’…
 7. התאמות למרפסת שירות/ מכונת כביסה ומייבש- שקעי כוח.
 8. מערכות מיוחדות שיש לקחת בחשבון בתוכנית החשמל:
 • מערכות מיזוג אוויר/ חימום תת רצפתי
 • מערכות אזעקה ומיגון
 • תריסים חשמליים
 • מערכת בית חכם
 • ג’אקוזי/ סאונה
לחצן חזור למעלה
תוסף נגישות

כלי נגישות

הגדלת גודל פונט הקטנת גודלת פונט ניגודיות נמוכה ניגודיות גבוהה אפס הגדרות הצהרת נגישות לאתר